czwartek, 24 marca 2016

Czynności notarialne, cz. I



Choć każdy słyszał kiedyś o zawodzie notariusza, to jednak nie każdy wie, czym taka osoba dokładnie się zajmuje. Dlatego w najbliższych dwóch artykułach postaram się streścić najważniejsze czynności notarialne, z jakimi na co dzień może mieć do czynienia każdy notariusz. Zacznę od zdefiniowania podstawowych pojęć, a w następnej części pojawią się konkretne przykłady.

Akt notarialny

Akt notarialny zgodnie z definicją jest to rodzaj dokumentu, który potwierdza dokonanie danej czynności prawnej. Przygotowuje się go wtedy, gdy wynika to z przepisów prawa lub z woli stron. Jeśli nie zostaną spełnione wszystkie wymagane warunki, należy liczyć się z tym, że dojdzie do bezskuteczności formy prawnej – czyli wszelkie zawarte umowy przestaną obowiązywać i staną się nieważne


Do przygotowywania aktów notarialnych uprawniony jest notariusz lub w bardzo wyjątkowych przypadkach – polski konsul. Szczegółowe informacje na temat trybu sporządzania i postępowania z aktami notarialnymi znajdą Państwo w artykułach 91-95 ustawy prawo o notariacie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcam do kontaktu z kancelarią notarialną.

Poświadczenie dziedziczenie

Wyróżniamy dwa sposoby stwierdzenia nabycia spadku przez spadkobierców: jest to orzeczenie sądowe oraz poświadczenie dziedziczenia. Dokumenty takie przygotowuje notariusz i po uiszczeniu odpowiedniej opłaty otrzymamy je od razu.

Protokoły

Są to oficjalne sprawozdania z przebiegu różnego rodzaju obrad, posiedzeń czy wyborów, służące do sprawdzenia legalności decyzji podejmowanych przez uczestników tychże i dodatkowo mogą też stanowić podstawę do odwołania.

Zapraszam do lektury kolejnej części artykułu, która zostanie opublikowana niebawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz